E Vize


E Vize

Türkiye’ye giriş yapma evresinde alınması gereken izin belgelerinden birisi de; e vizedir. Bu vize türü sınır kapılarında verilen vizeler ve temsilciliklerde verilen vizelere göre bir alternatif oluşturuyor.
E vize almak isteyen birisi gerekli bilgileri sağladıktan sonra e-Vize harç ödemesi için banka kartı veya kredi kartı ile ödeme yapacak yapmaları gereke başvuruları tamamlayabilirler. Başvuru yapıldıktan sonra başvurunuz başarıyla tamamlandıysa e-Vizenizi indirebileceğiniz bağlantı başvurunun son aşamasında karşınıza çıka sayfada sizlere sunuluyor. Aynı zamanda e-posta adresinize de bu bilgiler gönderilmektedir.
E Vizenizi Mutlaka Yanınızda Bulundurun
Normalde sınır kapılarından geçileceği sırada görevliler pasaport kontrolünü yaparken sistem üzerinden e vize bilgilerinizi de görebiliyorlar. Fakat sistemde herhangi bir aksaklık yaşanma veya offline olma durumuna karşılık sizin e vize belgenizi yanınızda basılı veya dijital bir şekilde götürmeniz daha iyi olacaktır.
E vize sadece ülkemizde ticari veya turistik amaçlı gelen kişilerin alabileceği bir vize türüdür.

Bunun dışında öğrenci vizesi veya çalışma vizesi yerine kullanılamaz. Bu seyahatlerinizde almanız da uygun değildir. Bu tarz durumlar için almanız gereken vizeleri dış temsilcilikler üzerinden alabilirsiniz. Bütün vizelerde olduğu gibi e-Vize sisteminde de Türk makaları bir kişinin Türkiye’ye gireceği sırada herhangi bir neden belirtmeden girişine izin vermeme hakkında sahiptir.
E vize sistemi 2013 yılında uygulanmaya başlanmıştır ve çok kısa bir süre içerisinde vize alma imkanı sunduğu için özellikle turistik amaçlı gelen kişiler tarafından çok fazla tercih edilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*