Ehliyet Yenileme 2020


Ehliyet Yenileme 2020

Ehliyetiniz çok yıpranmış olabilir veya artık yeni ehliyetleri kullanmak isteyebilirsiniz. Bu durumda ehliyet yenileme işlemi yapmanız gerekir. Ehliyet yenileme 2020 yazımızda sizlere ehliyetinizi nasıl yenileyeceğinize dair bilgiler vereceğiz.
Ehliyet Yenilemek İçin Gerekli Olan Evraklar
Ehliyetinizi yenileyeceğiniz zaman Emniyet Genel Müdürlüğü sizlerden bazı belgeler talep etmektedir. Ehliyetinizi yenilemek için ibraz etmeniz gereken belgeler şu şekildedir:
-Nüfus cüzdanı veya pasaport
-Sürücü olur sağlık raporu,
-Emniyete verilen parmak izi
-2 tane biometrik fotoğraf
-Sürücü belgenizi değiştirmek için bankaya yatırdığınız paranın dekontu
-Kan grubu kartı
Bu yıl içerisinde ehliyetini yenilemek isteyen kişiler bu yenileme işlemi için 15 TL ödemeleri gerekmektedir. Emniyet elden para kabul etmediği için değişim ücretini bankaya yatırarak dekontunu götürmeniz gerekiyor. Dekontunuzun üzerinde mutlaka “tahsil edilmiştir” ibaresinin bulunmasına dikkat edin.
Eski Ehliyetler Ne Zamana Kadar Kullanılır?
Eski ehliyetlerin bu yıl içerisinde mutlaka yenilenmesi gerekiyor diye bir zorunluluğunuz yoktur. Yenilenmesi için hükümet tarafından sizlere 5 yıl daha süre tanınmıştır. Eski ehliyetlerin yenilenmesi için verilen süre 01.01.2016 tarihinde başlamıştır ve 31.12.2020 tarihinde son bulacaktır. Bu tarihler arasında eski ehliyetinizi kullanmaya devam etmenizde herhangi bir sakında yoktur. Fakat bu tarih dolduktan sonra eski ehliyetleriniz tamamen geçersiz sayılacaktır.
Sürücü belgesi için yapmanız gereken başvuruyu emniyete yaptığınız zaman sürücü belgeniz kargoyla evinize gelecektir. Yani siz gidip sürücü belgenizi almakla uğraşmazsınız.


24 Comments Posted

  1. Ben böyle bir şey görmedim
    e-evlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz deniyor, randevu alın deniyor, ama hiçbir şekilde olmuyor, nasıl alınabilir yardımcı olursanız sevinirim

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*