Evlilik İçin Nüfus Cüzdanı Yenileme


Evlilik İçin Nüfus Cüzdanı Yenileme

Evlenmeden önce yapmanız gereken çok fazla iş olduğu gibi evlendikten sonra yapmanız gereken işlerin sayısı da çok fazladır. Evlendikten sonra yapmanız gereken işlemlerden birisi de; kimliğinizi değiştirme veya kimliğinizi yenileme işlemidir. Evlendikleri zaman kadınların soyadı değişiyor ve her iki kişinin de medeni halleri evli olarak değişmektedir.
Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme Zorunlu Mu?
Birçok çiftin evlendikten sonra kimliklerini değiştirme konusunda çokta aceleci davranmadıklarını görüyoruz. Fakat evlilik sonrasında kimlikleri değiştirmek zorunlu olarak yapılması gereken bir işlemdir. Yasalara göre evlendikten sonra 1 ay içerisinde yeni kimliklerinizi almanız gerekecektir.
Bazı çiftlerin nikah kıyılır kıyılmaz kimlik değiştirmek için başvuru yaptıklarını görüyoruz. Fakat böyle bir işlem yapmayın. Çünkü belediyelerde nikahınız kıyıldığında gerekli evrakların ilçe nüfus müdürlüğüne gönderilmesi gerekir. Nüfus müdürlüklerinde yer alan memurlar yeni kimlik bilgilerinizi hemen sisteme girmekle yükümlüdür.
Evlilik Sonrası Nüfus Cüzdanı Nereden Yenilir?
Evlendikten sonra kimliklerini yenilemek isteyen kişiler ülkemizdeki herhangi bir yerde yer alan nüfus müdürlüklerine başvurabilirler. Fakat nüfus cüzdanını değiştirmek yerine kimliğini komple yenilemek isteyen kişiler sadece ikametgahlarının oldukları ilçelere başvurabilirler.
Evlilik İçin Nüfus Cüzdanı Yenilemek İçin Gerekli Belgeler
-İlk olarak evraklarınızın nüfus müdürlüğüne iletilmiş olmalıdır.
-İki adet fotoğraf.
-Evlilik cüzdanı
-Eski nüfus cüzdanı
Kimliğinizi yenileyeceğiniz zaman 16 TL ödeme yaparsınız. Bu ücret değerli kağıt bedeli olarak alınmaktadır.

1 Comment Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*