Geçici Kimlik Nedir?


Geçici Kimlik Nedir?

Ülkemizde 2017 yılının başından itibaren artık yeni kimlik kartları kullanılmaya başlandı. Bu yüzden birçok kişi nüfus cüzdanlarını değiştirerek kimlik kartlarını almaktadır. Kimlik kartı başvurusu yapıldığı sırada geçici kimlik belgesi verilmektedir. Geçici kimlik nedir? Sorusu ise birçok kişi tarafından merak ediliyor. Yazımızda sizlere bu sorunun cevabını vereceğiz.
Geçici kimlik belgesi, kimlik çıkartmak veya bir sebep dolayısıyla kimliğini yenilemek isteyen kişilere verilen bir belgedir.

Bu belge 15 gün geçerlidir. Normalde bu konuda yapılan ilk açıklamalarda belgenin geçerlilik süresi 10 gün olarak belirtilmişti. Fakat bakanlı tarafından yapılan son açıklamalarda sürenin 15 gün olarak kesinleştirildiğini görüyoruz.
Geçici kimlik belgesi, birisinin kimlik kartının kaybolması, süresinin dolması ve kimliğin kaybolması gibi durumlarda yeni kimlik için başvuru yapıldığı zaman yeni kimlikler adrese gelene kadar kullanılması için verilen belgedir.
Geçici Kimlik Belgesi verilmesinin Sebebi Nedir?
Eskiden insanlar nüfus cüzdanlarını yenilemek istedikleri zaman Nüfus Müdürlükleri’ne gidiyorlardı sonrasında ise 5 veya 10 dakika içerisinde yeni nüfus cüzdanlarını çıkarabiliyorlardı. Fakat yeni uygulama kapsamında kimlik için başvuru yapan kişilerin yeni kimlik kartları 15 gün içerisinde başvuru sırasında belirttikleri adreslere gönderilmektedir. Bu süreç içerisinde kişi kimliksiz kalacağı için nüfus müdürlü bu geçici kimlik belgesini vermektedir.
Geçici Kimlik Belgesi Nereden Alınır?
Geçici kimliğinizi TC kimlik kartı almak için başvuruda bulunduğunuz İlçe Nüfus Müdürlüğü’nden almalısınız. Yalnız bütün nüfus müdürlükleri tarafından verilmez. Sadece başvuru yaptığınız nüfus müdürlüğü tarafından düzenlenir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*