HES KODU ALMA


Hes kodunun sosyal hayatımıza girme tarihi 30 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen Bakanlar kurulu toplantısı sonrasında oldu. Uygulamaya girdiği dönemde sadece şehirler arası ulaşımlarda kullanılmaya başlanan hes kodu şimdilerde tüm sosyal hayatımızda bir gereksinim haline dönüştü. Neredeyse tüm işletmeler hes kodunu zorunlu tutmaya başladı. Öyleki Hes kodu uygulaması insanların yoğun olarak gittiği avm, devlet daireleri, kafe, restoran, yapılan sınavlarda ve daha bir çok alanda zorunlu hale getirildi. Kontrollü ve tedbirli bir şekilde sosyal hayatımıza devam edebilmemiz için hes kodu çok büyük önem teşkil etmektedir. Covid-19 salgını nedeniyle vatandaşlarımızın koronavirüs açısından sağlık risk durumlarını gösteren uygulamadır.

HES KODU NEDİR?

Koronavirüs salgını sonrası Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ve kullanıma sokulan hes kodu covid-19 pandemisi sebebiyle kontrollü bir sosyal hayatın devamlılığı için “HAYAT EVE SIĞAR” mobil uygulaması kapsamında covid-19 bakımından kişinin o anki risk durumunu gösteren uygulama kodudur. Hayat eve sığar mobil uygulaması devlet tarafından Sağlık Bakanlığı aracılığı ile vatandaşlarımızın kullanımına sunulmuş olup covid-19 durumu ile ilgili seyahatlerde, ziyaretlerde ve kontrollü bir sosyal yaşamın devam edebilmesi için son derece önemlidir. Sosyal hayatın devamı için ülkemizde bir çok kurum ve kuruluşta zorunlu hale gelmiştir.

HES KODU NASIL ALINIR?

Kişiye özel HES kodunu edinmek için “HAYAT EVE SIĞAR” mobil uygulamasını mobil platformlardan akıllı telefonunuza indirmelisiniz. Mobil hes kodu oluşturma uygulamasını telefonunuza indirmek için AppStore ve Google Play mobil marketlerini kullanmanız gerekmektedir. Bu platformların uygulama ara bölümüne HES kodu veya “HAYAT EVE SIĞAR” yazarak arama yapmanız halinde mobil uygulamaya ulaşıp telefonunuza indirebilirsiniz. Sağlık bakanlığının hizmete sunduğu bu uygulama ücretsizdir. Mobil uygulamayı cihazınıza indirdikten sonra şu adımları takip ederek hes kodunu oluşturabilirsiniz.

1- Akıllı cihazınıza indirmiş olduğunuz hes kodu oluşturma mobil uygulamasını açın ve “Hayat Eve Sığar” kısmından, “HES Kodu İşlemleri” kısmına giriş yapın.

Bu kısıma giriş yapınca “HES Kodu Oluştur” yazan bölüme tıklayın ve ilk kez oluşturacağınız HES kodunun kullanım süresini belirleyerek size özel yada 18 yaşını geçmemiş çocuklarınızın HES kodunu oluşturabilirsiniz.

SMS İle HES Kodu Oluşturma

2-  Akıllı telefonunuzun mesajlar bölümüne “HES” yazıp 1 boşluk bırakın sonrada; TC Kimlik Numarası, Kimlik kartınızın ön bölümünde bulunan kimlik seri numarasının son 4 hanesini girin. Daha sonra “Paylaşım Süresini” gün sayısı olarak yazın ve 2023’e mesajınızı gönderin. Kullanmak istediğiniz hes kodunun kaç gün geçerli olmasını istiyorsanız oluşturduğunuz hes kodunun geçerlilik tarihini de belirlemiş olduğunuz gün sayısı kadar girmeniz gerekmektedir. Gerekli bilgi mesaj olarak cep telefonuna gönderilecektir.

Hes kodu oluşturma işlemini gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken husus yapacağınız seyahatlerde “Paylaşım Süresi” bölümüdür. Seyahat edeceğiniz zaman dilimi talepte bulunduğunuz gün sayısını kapsamalıdır. Eğer hes kodu oluştururken herhangi bir süre belirlemezseniz hes kodu uygulaması otomatik olarak HES kodu süresini 1 yıl olarak belirleyecektir.

E Devlet İle Hes Kodu Nasıl Alınır?

3-  E devlet uygulaması tüm işlemlerimiz için kullandığımız ve devletin tüm birimlerinin yer aldığı bir platformdur. Ülkemizin bütün kurum ve kuruluşlarına e devlet uygulaması aracılığı ile erişim sağlayabiliriz. E devlet uygulaması yaşanan zaman kaybı ve bürokrasiyi büyük oranda ortadan kaldırmıştır. Hes kodu alma işlemini de e devlet uygulaması aracılığı üzerinden Sağlık bakanlığı sayfasından yapabilirsiniz. E devlete giriş yapın daha sonra Sağlık Bakanlığı “HES Kodu Üretme ve Listeleme” bölümünden kişisel hes kodunuzu yada 18 yaşından küçük çocuklarınızın HES kodlarını oluşturabilirsiniz.

Hes “Hayat Eve Sığar” kodu sosyal hayatın devamı için covid-19 salgınını yaşadığımız bu süreçte günlük sosyal hayatın kontrollü ve riski minimize eden bir anlayışla, seyahatler, ziyaretler yada diğer ulaşım işlemlerinizde temasta bulunduğunuz kurum ve kişilerle, koronavirüs hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli bir şekilde paylaşmanızı sağlayan bir mobil uygulamadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*