İkamet Belgesi Alma


İkamet Belgesi Alma

Önceden nüfus müdürlüklerine giderek saatlerce bekliyor öyle ikametgah kağıdı alıyorduk veya muhtarlıklardan ücret ödeyerek alabiliyorduk. Fakat artık bu tarz durumların tarih olduğunu söyleyebiliriz. Adres bilgilerinizin yer aldığı ikametgah kağıdınızı hiç vakit kaybeden oturduğunuz yerden öğrenebilir ve değişiklikleri bildirerek isterseniz dökümlerini alabilirsiniz. Bu noktada kullanacağınız sistem ise bütün resmi işleriniz sırasında tercih ettiğiniz e-devler sistemidir. E-devlet sayesinde sadece 2 dakika içerisinde ikametgah belgenizi alabilirsiniz.
E-Devlet Üzerinden İkametgah Belgesi Alma
E-devlet üzerinden ikametgah belgenizi almak için ilk olarak E-devlet ikametgah belgesi alma sayfasına gitmelidir. Belgeyi almak isteyen kişi giriş için TC kimlik numarası ve şifresini girerek sisteme girebilir ve ikamet belgesini görüntüleyebilir. İsterlerse ikametgah belgelerinin çıktılarını alabilirler.
İkametgah belgesi alacağınız sırada bilmeniz gerekenler birisi ise; ikamet belgesini alacağınız kişinin oy kullanma yetkisi olup olmadığıdır. Yani ikametgah belgelerinin olabilmesi için kişilerin 18 yaşını doldurmuş ve seçmen kayıtlarının olması gerekmektedir.
E-devlet İkametgah Belgesi Ücretli Mi?
Önceden ikametgah belgesi alınacağı sırada muhtarlıklara ücret ödemeniz gerekiyordu. Günümüzde ise sadece muhtarlıklardan almıyorsunuz. Nüfus müdürlükleri ve e-devlet sisteminden de ikamet belgenizi alabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden ikametgah belgenizi alacağınız sırada sizden herhangi bir ücret talebinde bulunulmamaktadır. Aynı zamanda saatlerce sıra beklemenize de gerek olmadı için hem zamandan hem de parada tasarruf ettirdiğini söyleyebiliriz. E-devlet üzerinden nüfus cüzdanı örneğinizi de bir ücret ödemeden alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*