Kayıp Nüfus Cüzdanı Gazete İlanı


Kayıp Nüfus Cüzdanı Gazete İlanı

Önceden nüfus cüzdanı kaybeden kişilerin kaybettiklerine dair gazeteye ilan vermesi gerekiyordu. Birçok kişi bu durumun hala devam edip etmediğini merak ediyor. Yazımızda sizlere kimliklerini kaybeden kişilerin ilan vermesinin gerekip gerekmediği ve kimliklerini nasıl yenileyebilecekleri hakkında bilgi vereceğiz.
Kimlik Kaybolduğunda Gazeteye İlan Vermek Zorunlu Mu?
Kaybedilen nüfus cüzdanının yerine yenisi çıkarıldığı takdirde artık eski kimlik bütün işlevini kaybedecektir. Bu yüzden emniyetlere kayıp bildiriminde bulunmak veya gazeteye ilan vermek gibi bir zorunluluğunuz yoktur.
Emniyete Bildirim Yapmak Zorunlu Mu?
Nüfus cüzdanının kaybolması durumunda emniyetlere bildirimde bulunmak sizin kendi inisiyatifine kalmış bir durumdur. Genellikle insanlar kimlik kayıplarından yana problem yaşamamak için kaybettikleri anda emniyete kayıp ihbarında bulunmaktadır.
Nüfus Cüzdanı Kaybetmenin Cezası Var Mı?
2016 yılında Ocak ayında yayımlanan kanuna göre kimliklerin çalınması halinde kimlik çıkarma işlemlerinizde karakolda tutulan tutanakları beyan ettiğiniz takdirde 72 TL olan idari para cezasını ödemiyordunuz. 2017 yılında bu kanun kapsamında yapılan değişiklikler sonucunda her türlü kimlik kayıplarında artık para cezası uygulanmayacağı belirtildi. Sadece kaybeden kişiler 32 TL kayıp ücreti ödeyecektir.
Yeni Nüfus Cüzdanı Çıkarma
Nüfus cüzdanınızı kaybettiğiniz veya çaldırdınız zaman ilk olarak yenisini çıkarmak için “nüfus cüzdanı talep formu” almanız gerekiyor. Bu belgeyi muhtarlıktan alabiliyorsunuz. Sonrasında ise son 6 içerisinde çekilmiş 3 adet biometrik fotoğraf gereklidir. Bu talep formu ve fotoğraflarla nüfus müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz.

1 Comment Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*