KİOSK Nedir?


KİOSK Nedir?

KİOSK yeni kimlik kartlarının ortaya çıkmasıyla adını sık sık duyurmuştur. KİOSK sisteminde yeni kimlik kartlarıyla ilgili nasıl işlemler yapılır? Bu tarz merak ettiğiniz sorulara yazımızda cevap vereceğiz.
KİOSK Nedir?
KİOSK, nüfuz cüzdanlarımız yerine hayatımıza giren TC kimlik kartlarıyla beraber hayatımıza giren yeni bir uygulamadır. KİOSK cihazları üzerinden kimliğinizin şifresini aktif hale getirebilirsiniz ve istediğiniz zaman bu şifreleri değiştirebilirsiniz.
KİOSKLAR Nerede Bulunur?
Kimlik kartı işlemlerinizi yapacağınız KİOSK’lar Nüfus Müdürlükleri’nde yer almaktadır. Yani kimlik kartı şifrenizde bir değişiklik yapmak istediğiniz zaman sadece bu cihazlara giderek bu değişiklikleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu cihazlar henüz hayatımızda yeni yer almaya başladığı için zaman içerisinde belirli değişiklikler ve gelişmeler olacaktır.
KİOSKLAR Üzerinden Nasıl İşlem Yapılır?
KiOSK cihazları üzerinden işlem yapabilmeniz için kimliğinizi almak için başvurduğunuz zaman sizlere kapalı bir zarf içerisinde pin kodu verilir. Sonrasında ise kimliğiniz elinize geçtiği zaman PIN kodunuzu da yanınıza alarak bu cihazlara gelebilir ve bütün işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Burada yapacağınız ilk işlem kapalı zarfın içerisinde yer alan PIN şifresini değiştirmektedir. Eğer PİN verilerinizi kaybettiyseniz biometrik verilerinizle de tekrar şifre belirleyebilirsiniz.
Kimlik Kartlarında Yer Alan biometrik Veriler Nedir?
Kimlik kartlarında yer alan biometrik veriler kişilerin ayırt etmesini sağlayabilecek olan verilerdir. Bu uygulama biometrik fotoğraflar değildir. Avuç içi izi ve parmak izi gibi verilerdir. Kişinin bu bilgileri alınmadan kesinlikle herhangi bir kimlik düzenleme işlemi yapılmaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*