Nüfus Cüzdanı Nerede Değiştirilir?


Nüfus Cüzdanı Nerede Değiştirilir?

2017 yılının girişiyle beraber artık nüfus cüzdanlarının tarihe karıştığını söyleyebiliriz. Çünkü TC kimli kartı dağıtımları tüm Türkiye’de başladı ve insanlar 2020 yılına kadar nüfus cüzdanlarını bu TC kimlik kartlarıyla değiştirmelidir. Fakat bu konuda merak edilen birçok soru vardır. Bunlardan birisi de; Nüfus cüzdanı nerede değiştirilir? Sorusudur. Yazımızda sizlerle bu sorunun cevabını paylaşacağız.
Yeni Kimlikler İçin Nereye Başvurulmalıdır?
Nüfus cüzdanlarının yerini alacak olan çipli kimlik kartlarınızı almak istiyorsanız Nüfus Müdürlükleri’ne başvuru yapmanız gerekmektedir. Nüfus Müdürlüğü konusunda herhangi bir kısıtlama yer almamaktadır. İstediğiniz müdürlüğe başvurunuzu yapabilirsiniz.
Yeni Nüfus Cüzdanı İçin Başvurular Nasıl Yapılır?
Nüfus cüzdanınız yerine alacağınız yeni kimlik belgenizin adı nüfus cüzdanı değildir. TC kimlik kartıdır. Henüz yeni olduğu için bugünlerde yeni kimlik olarak da anılmaktadır. Yeni kimliklerinizi alabilmeniz için Nüfus Müdürlülerine randevu alarak veya direk gidebilirsiniz. Bu konuda da bir sınırlama yoktur. Fakat Nüfus Müdürlükleri çok fazla yoğun olduğu için sizlere randevu alarak gitmenizi öneriyoruz. Randevu alamadan gitmen isteyen kişiler ise sabahın erken saatlerinde gitmeye çalışmalıdır.
Yeni Kimlik Kartı Randevusu Nasıl Alınır?
Eski nüfus cüzdanlarınızı yeni kimlik kartlarına çevirmek istiyorsanız randevu alabileceğiniz iki yöntem vardır. Bunlardan birisi; Alo 199 çağrı hattı üzerinden randevu almaktır. Bir diğeri ise internet üzerinden online randevu almaktır.
Yeni kimliğinizi alacağınız sırada nüfus cüzdanınızı ve 1 adet biyometrik fotoğrafla beraber gitmelisiniz. Yeni kimlik kartı ücreti ise 16 TL’dir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*