Nüfus Cüzdanı Yenileme


Nüfus Cüzdanı Yenileme

Yeni nüfus cüzdanları 02 Ocak 2017 tarihi itibariyle artık bütün Türkiye’de dağıtılmaya başlandı. Yazımızda sizlere nüfus cüzdanlarını yeni kimlik karıyla değiştirmek isteyen kişilerin neler yapmaları gerektiği hakkında bilgi vereceğiz.
Yeni Kimlik İçin Nereye Başvurmanız Gerekiyor?
Nüfus cüzdanlarımızın yerine gelen çipli kimlik kartınızı alabilmeniz için Nüfus Müdürlükleri’ne başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu evrede istediğiniz nüfus müdürlüğüne başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu konuda sizlere herhangi bir sınırlama koyulmamaktadır.
Yeni Kimlik İçin Başvuru Yapma
Nüfus cüzdanınız yerine kullanacağınız kimliğinizin adı artık nüfus cüzdanı değil T.C kimlik kartı olarak geçmektedir. Bugünlerde ise henüz yeni kullanılmaya başlandığı için yeni kimlik kartı olarak da ifade edildiğini görebiliyoruz.
TC kimlik kartını almak isteyen kişiler nüfus müdürlüklerine randevu alarak veya direk gidebilir. Bu konuda da herhangi bir sınırlama yoktur. Fakat randevu alarak gitmeniz daha iyi olacaktır. Çünkü Nüfus Müdürlükleri’nde özellikle bu günlerde çok büyük bir yoğunluk yaşanmaktadır.
Yeni Kimlik Kartı Randevusu Nasıl Alınır?
Yeni kimlik kartınız için randevu alacağınız zaman sizlere iki farklı randevu sistemi sunulmaktadır. Bunlardan birisi; ALO 199 çağrı hattını arayarak randevu almaktır. Diğeri ise online randevu sistemi üzerinden randevu almaktır.
Gerekli Evraklar
-Eski nüfus cüzdanınızı mutlaka yanınızda götürmeniz gerekir.
-Nüfus cüzdanınızda ki bilgilerde bir tutarsızlık varsa kimliğinizi doğrulayan bir belge ibrazında bulunmalısınız.
-Son 6 içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
Kimlik yenileme işleminiz sırasında yenileme ücreti olarak 16 TL ödersiniz. Bu da değerli kağıt bedeli olarak görülmektedir.

1 Comment Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*