Pasaport Randevu Alma

Pasaport Randevu Alma

GÜNCELLEME: Pasaport işlemleri Nüfus Müdürlüklerine devredilmiştir. Pasaport işlemleri için Nüfus Müdürlüklerinden randevu almak gerekmektedir.

Ülkemizde yaşayan kişiler e-Pasaport almak istedikleri takdirde 81 ilde ve 287 ilçede yer alan Emniyet Müdürlüğü bünyesinde hala hizmeti devam eden 368 başvuru merkezine, yurtdışında yaşanan vatandaşlar ise bulundukları ülkelerde yer alan Türk Büyükelçiliklerine ve Konsolosluklarına veya Başkonsolosluklarına başvurularını yapabilirler.
Diplomatik pasaport alacak kişiler ise bu başvurularını ülkemizde Dışişleri Bakanlığı üzerinde yurtdışında ise Büyükelçilikler ve Başkonsolosluklar üzerinden yapabilir.

e-Pasaport üzerinde herhangi bir meslek hanesi yer almamaktadır Fakat başvurunuzu yapacağınız sırada yaptığınız meslek hakkında sizlerden bilgi alınır. E-pasaport teslim ve başvuru merkezlerinde sınır geçişi sırasında kullanılan e-pasaport okuyucu konulması öngörülmektedir. Bu pasaport okuyucular sınır geçişlerindeki ile aynı işleve sahiptir. İsteyen kişiler e-pasaportlarının yongalarını bu sisteme okutarak içerisinde ne tür bilgilerin yer aldığını görebilirler.
e-Pasaportun Avantajları Nedir?
e-Pasaport kullanımı sayesinde yolcuların bilgileri güvenli bir şekilde saklanmaktadır. Bu sistem sayesinde kişisel bilgiler korunduğu gibi belge tahrifatın ve kimlik hırsızlığının da önüne geçilmesi sağlanır. E-Pasaportun bir diğer özelliği ise; göç kontrolü, otomatik kimlik doğrulaması ve sınır emniyeti gibi konularda hızlı ve güvenli imkanlar sunmasıdır.
Bütün dünyada e-pasaport kullanımına başlanması ve belge güvenliğinin sağlanması sayesinde ülkelerde sınır geçişleri otomatik hale gelmeye başlamış ve pasaport kontrol süreleri büyük ölçüde azalmıştır.
e-Pasaport başvurularını tamamlayan kişilerin pasaportları özel posta aracılığıyla iletilmektedir. Eğer 3 defa size veya muvafakatinizi verdiğiniz kişiye ulaşılamazsa pasaportlar Emniyet Müdürlüğü’nden teslim alınabilir.