Yeni Doğan Bebeklere Kimlik Çıkarma


Yeni Doğan Bebeklere Kimlik Çıkarma

02 Ocak 2017 tarihinden itibaren artık ülkemizde komple nüfus cüzdanları yerine yeni kimlik belgelerinin kullanılması başlanmıştır. Dolayısıyla 02 Ocak 2017 tarihinden itibaren çocuğuna kimlik çıkarmak isteyen birisi artık çipli kimliklerden çıkarmaya başlayacaktır.
Yeni Doğan Bebeklerin Kimliği Nerede Çıkarılır?
Yeni doğan bebeğinizin kimliğinizi çıkarmak için Nüfus Müdürlükleri’nden herhangi birisine başvuru yapabilirsiniz. Bu konuda sizlere herhangi bir sınırlama koyulmamaktadır. İsterseniz bebeğinizin hemen doğduğu ilçede isterseniz de kendi ikamet ettiğiniz ilçede kimliği çıkarmak için başvuru yapabilirsiniz.
Yeni Doğan Bebeklerin Kimliklerini Kimler Çıkarabilir?
On beş yaş ve altında olan bütün çocukların kimlik kartı başvuruları anne veya babaları ile vasileri olan diğer kişiler tarafından yapılabilmektedir. Eğer herhangi bir sebepten dolayı çocuğun anne veya babası yoksa, bu durumda :
-Çocukların erişkin olan kardeşleri başvurularını yapabilir.
-Büyük anne veya büyük baba başvuruyu yapabilir.
-Vekaletname ibraz eden kişiler müracaatlarını gerçekleştirebilir.
-Kimlik kartları çıkartılmak istenilen çocukların yanında olan kişiler de başvurularını yapabilir.
Yeni Doğan Bebek Kimliği Çıkarılacağı Zaman İstenen Belgeler
Doğum yapılan hastane 3 – 4 nüsha şeklinde sizlere doğum belgesi verecektir. Bu belgelerle iş yerinden izin için, doğum yardımı için ve yeni doğan bebeğinize kimlik belgesi çıkarmak için kullanabilirsiniz.
-Bebeğin doğum belgesiyle başvuru yapılabilir. Anne baba veya yazımızda belirttiğimiz kişiler başvuruda bulunabilir. Yeni doğan bebekler için kimlik çıkarılacağı sırada devlet herhangi bir ücret talep etmiyor. Değerli kağıt ücreti gibi ücretlerde ödemenize gerek yoktur.
Kimlik başvurusu sırasında mutlaka yanınızda kendi kimliğiniz bulunmalıdır. Aynı zamanda yeni doğan bir bebeğin kimlik başvurusunun 30 gün içerisinde yapılması gerekiyor. Yurtdışında olan kişiler için de bu süre 60 gündür. Eğer bu sürede çıkarmazsanız değerli kağıt ücreti ödersiniz.

1 Comment Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*