Yeni Kimlik Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?


Yeni Kimlik Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Nüfus cüzdanlarının yerine kullanılmaya başlanan T.C kimlik kartı çıkarmak isteyen kişilerin bazı takip etmeleri gereken adımlar bulunmaktadır. Yazımızda sizlere TC kimlik kartı başvuru aşamaları ve TC kimlik kartı başvurusu takibi hakkında bilgi vereceğiz.
Yeni Kimliklerin Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?
Kimlik başvurunuzu nüfus müdürlüğünüze yaptıktan sonra yeni kimliğiniz adresinize kargo yoluyla gönderilir. Kimliklerin gönderileceği adres sizin başvurunuzu yaptığınız sırada belirttiğiniz adrestir. Yani eğer evde bulunmuyorsanız iş adreslerinizi vererek bu adrese gelmesini talep edebilirsiniz. Fakat kimlikleri sadece başvuran kişinin kendisi teslim alabilir.
Eğer PTT görevlisi kimliğinizi teslim edeceği sırada sizi evinizde bulamadıysa bu durumda kimliğiniz başvuru yaptığını nüfus müdürlüğüne geri gidecektir. Bu nüfus müdürlüğüne giderek oradan almanız gereklidir. Eğer nüfus müdürlüğünden de 20 gün içerisinde almazsanız buradan imhaya gönderilecektir. Bu durumda başvurunuzu ise tekrar yapmanız gerekecektir.
Kimliğinizde imhaya gitme gibi bir durum yaşamak istemiyorsanız Alo 199 hattı üzerinden veya randevu aldığınız sitede Başvurum Hangi Aşamada bölümüne bakarak kimliğinizin ne aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.
Başvuru Yapılacağı Sırada İzlenecek Olan Adımlar
TC kimlik kartı başvurusu yapmak için şu adımları takip etmeniz gerekir:
-Kimlik kartınızı almanız gereken nüfus müdürlüğünü tespit etmelisiniz.
-Nüfus müdürlüğünden randevunuzu alın.
-Gereli belgeleri hazırlayın.
-Başvuru işlemlerinizi gerçekleştirin.
-Başvurunuzu takip edin ve yeni kimliğinizi alın
Yani kimlik belgelerinizi 2020 yılının sonuna kadar çıkarmanız gerekmektedir. Çıkarırken ödeyeceğiniz tutar ise; 16 TL’dir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*