Yeni Kimlik Başvurusu Nasıl Yapılır?


Yeni Kimlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni kimlikler 02 Ocak 2017 tarihi itibariyle artık ülkemizde her noktada dağıtılmaya başlamıştır. Bu tarihten itibaren herkesin kimlik kartlarına çok fazla ilgi gösterdiğini bu yüzden Nüfus Müdürlükleri’nde aşırı bir yoğunluk yaşandığını söyleyebiliriz.
Başvuru İçin Randevu Gerekli Mi?
Başvuru aşamasında merak edilen sorulardan birisi de; başvurular için randevu alınmasına gerek olup olmadığıdır. Başvurularınızı yapacağınız sırada normalde randevu almak gibi bir zorunluluğunuz yok. Fakat Nüfus Müdürlükleri’nin çok yoğun olduklarını düşünürsek randevu alarak gitmeniz daha iyi olacaktır.Randevu almadan gidecekseniz erken saatlerde gitmeye dikkat etmelisiniz.
Yeni Kimliklerin Randevusu Nasıl Alınır?
Yeni kimlik çıkarmak için randevu almak isteyen kişiler Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından oluşturula siteye girişlerini yaparak randevu alabilirler. Siteye girdiğiniz zaman kırmızı renkli olan Randevu Al seçeneğine tıklamalısınız.
Bu seçeneği seçtikten sonra kimin adına randevu alacağınızı seçmeniz gerekiyor. Sonrasında ise sizden istenilen bütün kimlik bilgilerini girmelisiniz. Bir sonraki adımda randevu alabileceğiniz nüfus müdürlükleri yer almaktadır. Bunlardan sizin için en uygun olanını seçtikten sonra randevu işleminizi tamamlayabilirsiniz.
Yeni Kimlik Kartı Ücreti Ne Kadar?
Yeni kimlik kartı için vatandaşlardan 16 TL ücret talep edilmektedir. Eğer herhangi bir kayıp söz konusuysa bu aşamada 32 TL talep edilir. Yasal süresi içerisinde bildirilen yeni doğan bebeklerin kimlik kartlarından bir ücret talep edilmemektedir. Fakat kanuni bildirim süresi sonrasında bildirilen çocuklardan 16 TL ücret alınır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*