Yeni Kimlik Kartı Başvuru İşlemleri


Yeni Kimlik Kartı Başvuru İşlemleri

02 Ocak 2017 yılı itibariyle artık yeni kimlik kartları tamamen hayatımıza girmeye başladı ve nüfus cüzdanlarının tarih olduğunu söylesek çok doğru olur. Yeni kimlik kartının aslında adı TC kimlik kartıdır. Fakat henüz çok yeni bir sistem olduğu için insanlar genellikle yeni kimlik demektedir. Yazımızda sizlere yeni kimlik kartı başvuru işlemleri hakkında detaylı bilgi vereceğiz.
Yeni Kimlik İçin Randevu Alınması Gerekiyor Mu?
İnsanların en fazla merak ettiği sorulardan birisi; yeni kimlikler için randevu alınmasına gerek olup olmadığıdır. Yeni kimliğinizi çıkartmak için randevu almak zorunda değilsiniz. Fakat nüfus müdürlükleri son zamanlarda bu konuda çok dolu olduğu için randevu alarak gitmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer randevu almadan gidecekseniz mutlaka sabah erken saatlerde gitmelisiniz.
Yeni Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?
Eğer kimliğinizi çıkaracağınız sırada randevu alarak gitmek istiyorsanız size iki sistem sunulmuştur. İsterseniz Nüfus Müdürlüğü tarafından açılan ekimlik sitesi üzerinden randevu alabilirsiniz. İsterseniz de ALO 199 hattı üzerinden randevunuzu alarak gidebilirsiniz.
Kimlik Kartı İçin Gerekli Belgeler Nedir?
Yeni kimlik kartınızı çıkaracağınız sırada nüfus cüzdanınızı ve 1 adet biometrik fotoğrafı yanınızda bulundurmanız gerekir. Nüfus cüzdanınız yoksa sürücü belgesi veya pasaport gibi belgeler de olabilir. Eğer yeni doğan bebek için kimlik çıkarılacaksa bebeğin doğum belgesi ve çıkaracak kişinin kimliği gerekir.
Yeni kimlik kartının ücreti 16 TL’dir. Yeni doğan bebekler için ilk 30 gün hiçbir ücret ödemezsiniz.


11 Comments Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*