Yeni Kimlik Kartı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?


Yeni Kimlik Kartı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Nüfus cüzdanları 2017’nin girişiyle beraber artık tarih olmuş durumdadır. Kimliğinizden bahsetmek için artık nüfus cüzdanları yerine TC kimlik kartları demeniz doğru olacaktır.
Yeni Kimlik İçin Gerekli Evraklar
Yeni kimlik kartlarınızı almak için nüfus müdürlüğüne başvuru yapacağınız sırada mutlaka sizden istenilen belgeleri tam olarak götürmeniz gerekir. Eğer bu belgeleri eksiksiz bir şekilde götürmezseniz randevunuz yanabilir ve daha ileri bir tarihe ertelenebilir.
Yeni kimlik kartını alması için vatandaşın son 6 ay içerisinde çekildiği bir tane biyometrik fotoğraf olması gerekmektedir. Aynı zamanda nüfus cüzdanınızın da yanınızda olması gerekmektedir. Eğer yanınızda değilse pasaport, sürücü belgesi, TSK kimlik kartı, evlilik cüzdanı, öğretmen kimliği, avukatlık kimlik kartı veya sarı basın kartından birisine sahipseniz yanınızda olması gerekir.

Yukarıda sizlere belirttiğimiz kimlikler içerisinden hiçbirisi olmayan kişiler ise kimliklerini mutlaka ibraz etmek zorundadır. Bu yüzden muhtarlıktan belge alma yoluna gidebilirsiniz. Bunun için mutlaka ikametgahınız olduğu muhtarlığa başvuru yapın.
Yeni Doğan Bebekler İçin Gereken Belgeler
Yeni doğan bebeklerinize kimlik çıkaracağını zaman herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Aynı zamanda 15 yaşından küçükler ve bebekler için kimlik götürmeye de gerek yok. Bebeğinizin doğumunun üzerinden 30 gün geçtiyse ücret talep edilecektir. Yani bebeğiniz doğduktan sonra 30 gün içerisinde başvuru yaparsanız ücret ödemezsiniz. Yapmayanlar 16 TL değerli evrak bedeli öder.Başvuru sırasında kimlik için başvuru yapacak olan kişinin kimliğiyle çocuğun doğam belgesi istenmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*