Yeni Kimlik Kartı Ücretleri


Yeni Kimlik Kartı Ücretleri

Önceden belirli pilot bölgelerde kullanılan kimlik kartları 02 Ocak 2017 tarihi itibariyle artık bütün Türkiye’de dağıtılamaya başlandı. Henüz insanların yeni kimlik kartlarıyla ilgili kafasındaki soru işaretlerinin büyük bir bölümü giderilmiş durumda değil. Yazımızda sizlerle bu sorulardan bazılarının cevabını paylaşacağız.
Yeni Kimliklerin Ücretleri
Nüfus cüzdanı değiştirirken alacağınız yeni kimliklerinizin ücretlerini yazımızda sizlerle paylaşacağız. Yasa gereği artık nüfus cüzdanı ibareti kalkıyor ve “kimlik” kelimesi kullanılacak. TC kimlik kartı yenileme ve değiştirme ücretleri şu şekildedir:
-Kimlik kayıp durumunda 32 TL
-Kimlik yenileme işlemi için 16 TL
-Evlilik sebebiyle kimlik yenilenecekse 16 TL
-Eskiyen kimliğin değişiminde 16 TL
-Yeni doğan bebekler için ücret alınmaz. Yalnız eğer 30 gün içerisinde bildirilmezse 16 TL ücret alınır.
Yeni Kimlik Ücretleri Nereye Yatırılır?
Yeni kimliğinizin ücretini kimlik başvurusu yapmak için gittiğiniz Nüfus Müdürlüğü’nde yer alan veznelere yatırabilirsiniz. Anlayabileceğiniz gibi başvuru yapmadan önce ücretler konusunda banka yatırma gibi işlemler yapmanıza gerek yoktur.
Normalde kimliğinizi yenilemeniz için herhangi bir randevu alma işlemi yapmanıza gerek yok. Fakat Nüfus Müdürlükleri genellikle çok yoğun olduğu için saatlerce beklememek adına internet üzerinden veya ALO 199 telefon hattı üzerinden randevunuzu alabilirsiniz. Randevu alarak gitmek işinizi daha iyi halletmenizi sağlayacağı gibi çalışanların da işini kolaylaştıracaktır. Giderken yanınızda nüfus cüzdanınızı ve 1 adet biometrik fotoğrafı götürmeniz gerekir.

2 Comments Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*