Yeni Kimlikler Kaç Yıl Geçerli Olacak?


Yeni Kimlikler Kaç Yıl Geçerli Olacak?

Yeni kimlik kartları 02 Ocak 2017 tarihinden itibaren hayatımıza girmeye başladı. Bu tarihten itibaren nüfus müdürlüklerinde TC kimlik kartı çıkarmak için uzun kuyruklar olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde yeni bir sistem olduğu için insanların bu konuda büyük soru işaretleri yaşadıklarını da görüyoruz. Yazımızda sizlerin yeni kimlik kartları hakkında yaşadığınız bazı sorunlara cevap bulacağız.
Yeni Kimliklerin Geçerlilik Süresi
TC kimlik kartı 10 yıllık bir süre için geçerli olacak. Fakat bazı kafa karışıklıklarının yaşanmaması için hatırlatmalar yapmamız gerekiyor. İlk olarak nüfus cüzdanı yerine kullanılacak olan kimlik kartınızı almanız için başvuru yapmanız gerekir. Bu başvurunuz sonrasında alacağınız kimlik kartınızı toplam 10 yıl boyunca kullanacaksınız. Ne durum olursa olsun 10 yıl sonra başvurunuzu yeniden yaparak tekrar kimlik kartınızı çıkartmanız gerekir.
Nüfus Cüzdanı Kullanan Kişiler Ne Yapmalı?
Nüfus cüzdanı kullanan kişiler en kısa süre içerisinde Nüfus Müdürlükleri’ne giderek TC kimlik kartını almalıdır.Çipli kimlik kartı olarak geçen TC kimlik kartına geçiş süresi 2018 yılının sonuna kadardır. Bu süreçten sonra artık nüfus cüzdanı kullanamazsınız.
Nüfus cüzdanlarınızı TC kimlik kartınıza çevirmek için nüfus müdürlüklerine gitmeniz gerekir. İster randevu alarak isterseniz randevusuz bir şekilde gidebilirsiniz. Fakat nüfus müdürlükleri çok yoğun olduğu için online olarak internet sitesi üzerinden veya ALO 199 çağrı hattı üzerinden randevu almanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde işlemleriniz daha kolay yapılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*