Yeni Kimlikler Nasıl Teslim Alınacak?


Yeni Kimlikler Nasıl Teslim Alınacak?

Nüfus cüzdanları yerine dağıtılmaya bu yılın başlarına başlanan çipli kimlik kartları veya yeni kimlik kartları nasıl teslim alınacak? Sorusu birçok kişi tarafından merak ediliyor. Bunun için nüfus müdürlüğüne gitmek gerekiyor mu? Yoksa eve mi gelecek?
Çipli kimlik kartları hayatımızda yer almaya başladığı tarihten itibaren bir soru daha gündeme geldi. Yeni kimlik kartınıza sahip olmak için randevunuzu aldınız ve başvuru işlemlerinizi olması gerektiği gibi gerçekleştirdiniz. Bu evrede kimlik belgeniz hemen size teslim edilmeyecektir. Başvurunuz değerlendirmelerden sonra Ankara’da yer alan merkezde üretilecek ve başvuran kişilerin belirttiği adrese gönderilecek.
Yurtiçinde Yaşayan Kişiler Kimliklerini Nereden Alacaklar?
Yeni kimlik kartlarını almak için randevu işleminden sonra başvuru yapacaksınız. Başvurunuz aşamasında sizden bir adres talep edilecektir. Bu adrese kimlikleriniz üretildikten sonra PTT kargo ile gönderilir. Kimliğini çıkarmak için başvuru yapan kişilerin bizzat kendileri alması gerekiyor.
Yurtdışında Yaşayan Kişiler Nereden Alacak?
Yurtdışında yaşayan vatandaşların yaptıkları başvurulardan sonra Genel Müdürlük tarafından düzenlenen yeni kimlikler dış temsilciliklerin de aracılığıyla şahsın kendisine teslim edilmesi için Dışişleri Bakanlığı’na gönderilir. Yeni yurtdışındaki vatandaşların adreslerine teslim yapılmamaktadır. Herkes kimliğini konsolosluklardan alacaktır. Konsolosluk olmayan yerlerde de dış temsilciliklerden alınmaktadır.
Çocukların Kimliğini Kim Alacak?
Başvuru aşamasında 15 yaşının altında olan çocukların kimliklerinden anne ve babalar sorumludur. Çocuğun kimliğini anne, baba veya 15 yaşının üzerinde olan kardeşi alabilir. Kimliği almak için vekalet verildiyse vekaletnameyi gösteren kişi de kimliği alabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*