Yurtdışı Yeni Kimlik İşlemleri


Yurtdışı Yeni Kimlik İşlemleri

Nüfus cüzdanlarının yerine kullanmaya başladığımız yeni çipli kimlik kartları ülkemizde dağıtılmaya başlandı. Fakat, bu yeni kimli kartlarına yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız nasıl sahip olacak? Bu merak edilen soruyu yazımızda sizlere cevaplayacağız.
Yurtdışında Yeni Kimlik Kartı İçin Başvuru
Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız kimlik kartlarını alabilmek için konsolosluklara müracaat etmelidir. Gerçekleştirilecek olan başvuru işlemlerinizi konsoloslukların kendisi yapmalıdır. Başvuru yapılacağı aşamada ülkemizde olduğu gibi eski nüfus cüzdanları veya kimliklerin resmi anlamda istendiği gibi fotoğraflı olan bir kimlik belgesi ibraz edilmesi gerekmektedir.
Yurtdışında Yeni Kimlik Kartı Randevusu Alma
Ülkemizde yaşayan ve kimliklerini yenileyecek olan kişiler bunun için randevu almak zorundayken yurtdışında yaşayan kişilerin herhangi bir randevu almasına gerek yoktur. Bizzat yurtdışındaki temsilciliklere gidere gerekli müracaatlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ülkemizde Alo 199 hattı üzerinden veya internet üzerinden kimlik kartlarınız için randevu alabilirsiniz.
Yeni Kimlikler Ne Zaman Teslim Edilir?
Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız yeni kimlikleri için konsolosluklara müracaatlarını gerçekleştirdikleri zaman 15 ile 20 gün sonra konsolosluklara talep edilen kartlar gönderilir. Normalde ülkemizde yaşayan kişilerin belirttikleri adreslere kimlik kartları kargo ile götürülürken yurtdışında yaşayan kişilerin bizzat konsolosluklarda alması gerekmektedir.
Yeni Kimlik Ücretleri Nedir?
Yeni kimlik çıkarılacağı sırada ülkemizde yaşayan veya yurtdışında yaşayan kişilerden fark etmeksizin 16 TL alınmaktadır. Herhangi bir kayıp durumunda ise ödenmesi gereken tutar 31 TL olmaktadır. Kimliklerin yurtdışındaki ve yurtiçindeki fiyatları bu şekildedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*